Кизил-Коба
Показати зміст
Є найбільшим печерним об'єктом Криму. Фактично вона є результатом карстового утворення. Печера носить ім'я Кизил-Коба або ще її називаю Червона печера. Вона за своїми розмірами не має аналогів у Східній Європі. Вік локації понад 2.5 мільйонів років. Вона знаходиться на схилі Долгоруковской яйли, неподалік від населеного пункту Перевальне.
Опис Червоних печер
Об'єкт більше відомий під назвою Кизил-Коба. У перекладі з кримсько-татарської мови означає «червона печера». Ця назва є впізнаваною в туристичному середовищі. Локація має яскраво руде забарвлення вертикальних поверхонь. Пояснюється це наявністю великої кількості в складі гірських порід оксиду заліза. Розміри об'єкта вражають. Загальна протяжність печерних ходів становить близько 26 000 метрів (мова йде про ту частину, яка була досліджена). Загальна площа Кизил-Коби доходить до 60 000 метрів квадратних. Утворення включає 6 рівнів, при цьому останній «поверх» знаходиться на висоті 275 метрів.
У Кизил-Коба протікають річки, завдяки чому відбувається підмив чергових карстових локацій. Найвідомішою річечкою є Кізілкобінка. Саме вона підживлює відомий водоспад Су-Учхан. Окремо варто зупинитися на ваннах і озерах підземного походження, що привертають увагу своєю чистою водою, де цілком можливо виявити печерні перлини. Усередині об'єкту складно не помітити сталагмітові і сталактитові утворення. Додамо, що Кизил-Коба по праву вважається археологічною пам'яткою, оскільки на її території вдалося знайти різні прикраси, знаряддя праці, вироби з бронзи та багато іншого.
Відео з печери Кизил-Коба
Історія відкриття
Перші поселення навколо Червоної печери з'явилися в період епохи палеоліту, понад 70 000 років тому. Ще в 20 столітті, на вході було знайдено святилище, дата зведення якого припадає на VII-VI століття до нашої ери. Локація стала об'єктом будівництва напівземлянок жерців, ям під ритуальне зерно. У Червоній печері в давні часи в жертву приносилися домашніх тварин, останки яких збереглися в одному із залів. До 1960 року археологи виявили вхід в схованку зразка 12-13 століття, в якій знайшли вуздовий набір, шкіряне сідло, кинджал і т.д. Початок 21 століття ознаменувався новими знахідками у вигляді залізних наконечників стріл.
В період середньовіччя в Червоній печері проводився видобуток чорної вогнетривкої глини, яку застосовували при виготовленні курильних трубок. Перші згадки про локацію в літературних джерелах припадає на 1803 рік (щодо неї написав П.І.Сумароков). Саме з того моменту печера стала туристичною визначною пам'яткою. Відзначається, що в 1825 році її відвідав А.С.Грибоїдов. Починаючи з 1990 року, в печері обладнали близько 500 метрову ділянку, пристосовану для прийому організованих туристичних груп. Роботи по вдосконаленню маршрутів і благоустрою території не припиняються і по сьогоднішній день.
Морфометричні показники
Всього в Червоній печері налічується 6 поверхів. Висота між рівнями починається від 410 см. Обстежена частина Кизил-Коби становить станом на 2017 рік близько 26000 метрів, а обсяг 270 тисяч м3. Глибина утворення доходить до 135 метрів. Влітку середня температура повітря всередині печери становить трохи більше 9 градусів, взимку - 12 градусів вище нуля. Найбільші зали (включаючи, Китайський і Індійський) в висоту доходять до 40 метрів, ширину - 25 метрів і тягнуться в поздовжньому напрямку на кілька сотень метрів.
Галереї печери
Температура повітря всередині підземних ходів становить не більше 10 градусів, тому рекомендується з собою брати теплий одяг. Перша галерея біля входу на другому поверсі веде до великого залу, звідки і починається огляд галерей і тунелів. Протягом усього туристичного маршруту є освітлення, а найцікавіші експозиції мають додаткове підсвічування. Слідуючи по правій стороні можна дістатися до Археологічного кільця на третьому поверсі. Оскільки шлях буде пролягати по невеликому озеру, то бажано з собою прихопити і спеціальне взуття.
Дійшовши то місця тектонічного розколу вапняних утворень, вдасться виявити окремий зручний вхід до водойм на першому поверсі. Далі починається Грибоїдоівська галерея, в якій відчувається свіже повітря і чистота. Через кілька хвилин подорожі уздовж печери розташований п'яти метровий колодязь глибиною 5 метрів, що веде до 1 поверху. Ще трохи далі увагу привертає невисокий сталагміт в формі величезного гриба. Поруч знаходяться натічні ванни з грязьовим дном і чистою водою. Якщо пройти ще кілька метрів вперед вийде зустріти скупчення сталактитів, сталагмітів і Стару річку. Власне тут звичайний туристичний маршрут закінчується.
Повернувшись до відгалуження бетонній доріжці, легко буде помітити тунель штучного походження, який дозволить потрапити до Дальніх локації Червоної печери. Раніше вхід в зал виглядав у вигляді вузької півметрової ущелини, яку розширили в кінці минулого століття. Це дозволило відкрити для відвідування Індійський зал з характерним червонувато-коричневим забарвленням і Китайський зал з незвичайними натіканнями. Деякі порівнюють побачене чудо з піднятими краями покрівлі пагод буддистів. Потім йде Академічний зал, поступово переходить в підводну галерею.
Цікаві факти
У стародавні часи на території Кизил-Коби проживала невивчена до наших днів культура. Встановлено, що місцеві жителі на той момент досягли досить високого рівня власного розвитку. Це підтверджують знайдені знаряддя праці, предмети побуту, бронзові артефакти, всілякі прикраси. Існує версія, що населявший печеру народ ховався і відчайдушно протистояв нападкам древніх скіфів.
Долина Кизил-Коба привертає увагу не тільки туристів, але і езотериків, дослідників НЛО. Фахівці стверджують, що локація володіє незвичайно сильною енергетикою. У темний час доби в повітрі з'являються великі вогники, які не схожі на зірки і інші небесні світила. Очевидці стверджують, що поруч з печерами регулярно «пролітають» НЛО. Офіційних підтверджень немає.
Умови відвідування
Екскурсії по Червоній печері проводяться протягом цілого року, 7 днів на тиждень, з 9:00 до 19:00. Існує можливість замовлення екскурсії по екстрим маршруту. На території комплексу пропонується прокат теплого одягу. Зйомка фото і відео «ручним» способом - безкоштовно, а зі штативом заборонена.
Розташування
Орієнтиром є село Перевальне, що знаходиться в Сімферопольському районі. Найпростіше сюди доїхати на маршрутному транспорті «Сімферополь-Перевальне». Відправлення з центрального ж/д вокзалу здійснюється через кожних 20-30 хвилин. Альтернативою є тролейбусне сполучення, маршрут №21, 51, 52 «Сімферополь-Алушта», «Сімферополь-Ялта». Кінцевою зупинкою (звідки легко дістатися до Кизил-Коби по асфальтованій дорозі до стоянки біля комплексу Вікінг) є «Перевальне-2» або «Стадіон». В середньому для цього буде потрібно близько 20 хвилин часу, за який буде пройдено близько 1500 метрів шляху. За вказівниками можна буде вийти на підйом, широку галявину, невеликий місток, що веде до сходів з бетону. Саме з неї і починається вхід на територію «Кизил-Коба».
Координати місця | 44°52′12″ пн.ш. 34°20′36″ сх.д. |
Протяжність печери | 26000 метрів |
Об'єм | 270000 м³ |
Глибина | 135 метрів |
Облаштованість печери | так |
Відстань від найближчого населеного пункту | 3 км |