Кришталева печера є однією з найбільших гіпсових утворень у Європі.
Печера

Кришталева

Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Тернопільська область славиться, як відомо, своїми замками та старовинними містами. Крім цього, на її території можна знайти не менш цікаві пам'ятки – справжні печери. Більшість їх утворена внаслідок вимивання гіпсових гірських порід підземними водами. Найцікавішим же підземеллям вважається печера Кришталева. Процес її утворення продовжується вже понад 20 мільйонів років.

Згідно з однією з гіпотез, раніше на місці печери знаходилося Сарматське море, яке через кілька століть пересохло. Оскільки на його дні постійно відкладався сульфат кальцію, а літосферні плити постійно перебували у русі, згодом у породі з'явилися тріщини, натіки підземних вод із високим вмістом гіпсу. Зі зниженням рівня вод почали «зароджуватися» лабіринти та зали, а всередині них з'являтися химерні кристали.

Опис печери Кришталева

У підземеллі насправді ви не знайдете жодного грама дорогоцінного каміння. Свою назву вона отримала завдяки гіпсовим утворенням усередині підземелля – різнобарвним кристалам, що переливаються всіма кольорами веселки. Печера є абсолютно сухою та відносно простою для проходження туристами. Обладнані для екскурсій ділянки мають освітлення на протяжності маршруту.

Усередині тунелів відсутні шкідливі для людини мікроорганізми та місцеві жителі. Вже з перших хвилин відвідування перед туристами з'являються мальовничі галереї та стіни, що мають неймовірну красу. Окремі ділянки печери оформлені гірськими породами специфічного чорного кольору. Дивлячись на них складається враження, що це певною мірою своєрідні фарби художника, які вражають неймовірними відтінками.

Відео з Кришталевої печери

Історія відкриття

Вважається, що Кришталеву печеру відкрив монах єзуїтського ордена Габріель Жанжинський. Саме він у 1721 році видав книгу «Натуральна історія королівства Польського», де вперше згадується це підземелля. З того часу не припинялися роботи з дослідження печери, аж до початку ХХІ століття. Детальне вивчення об'єкта проводилося організованою групою спелеологів у період 1961-1971 року. Саме тоді було здійснено і картування печери. У сучасній історії підземелля є центром проведення різноманітних змагань зі спелеоорієнтування, проведення геологічних та розвідувальних робіт.

Морфометричні показники

Загальна тривалість розвіданих на сьогоднішній день ходів печери становить близько 23 кілометрів. Туристичний маршрут лабіринтами має протяжність всього 2500 метрів, на подолання якого знадобиться близько 90 хвилин часу. Середня ширина проходів тунелів становить 2 метри, а висота трохи більше 3 метрів. Температура повітря всередині Кришталевої печери становить у середньому 10.6 градусів вище за нуль.

Особливістю локації вважається її сезонна циркуляція повітря (взимку та влітку рух повітря змінюється), яка дозволяє лише за одну добу повністю оновити склад повітряних мас усередині підземелля. Відносна вологість у тунелях перебуває у межах 90-97%. Усередині є сталактити та сталагміти. Окремо слід зупинитися на кристалах, у яких «зростання тіла» на 1 мм може тривати до 150 років.

Галереї печери

На відвідувачів чекає понад десяток незвичайних залів та коридорів природного походження. Всі вони вражають незвичайними малюнками, рельєфами та відтінками поверхонь, на яких вони нанесені. У кожного залу є своє ім'я та історія. Серед найпопулярніших локацій слід зазначити зали з характерною назвою та «охоронцями», такі як Слон, Голова бика, Ящірка та інші.

Цікаві факти

Печера є одним із найбільших гіпсових утворень у Європі. Грот не є особливими проблемами для «подорожі» туристів. Пройти його досить просто (не потрібно спеціальне спорядження). Більшість залів, доступних для відвідування обладнана електрикою та світлом. Перша ділянка тривалістю 500 метрів має штучне походження, стіни якого оформлені фресками листя папороті.

Здебільшого печера складається з гіпсу бурштинового, рожевого, білого та кремового кольору. Деякі галереї порадують відвідувачів унікальною іонізацією повітря, насиченого високою концентрацією озону. Подібна особливість печери робить її привабливою з погляду лікувальних властивостей. Сюди приїжджають на оздоровлення астматики, люди із бронхіальними захворюваннями.

Умови відвідування

Вхід до печери доступний з 10:00 до 17:00 у вівторок та середу, а також з 10:00 до 18:00 з четверга до неділі. Врахуйте, що понеділок – вихідний день. Оскільки більша частина ходів обладнана для відвідування туристами – немає необхідності брати ліхтарі, аптечку та інший спеціальний інвентар. Враховуючи температуру повітря, не зайвим буде захопити із собою теплий одяг, легку курточку та зручне взуття.

Розташування

Кришталева печера знаходиться у південно-західній частині села Кривче, Борщівського району, Тернопільської області. Досить просто до неї дістатися на приміському автобусі, що прямує з Борщова до Млину-Подільського.

Рецензія

Стислий огляд печери «Кришталева»
Координати місця 48°41′20.30″ пн.ш. 26°5′16.00″ сх.д.
Протяжність печери 26623 метрів
Площа 37730 м²
Об'єм214700 м³
Облаштованість печери так
Графік роботиВТ-СР з 10:00 до 17:00 | ЧТ-НД з 10:00 до 18:00
Відстань від найближчого населеного пункту2 км
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Тернопільська область, Чортківський район, село Кривче Розташування Кришталева на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Кришталева»

Відправити
Слідкуйте за нами