Внутрішнє оздоблення Млинки приваблює туристів кристалами різних кольорів, а також сталактитовими утвореннями та пластинчастим гіпсом.
Печера

Млинки

Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Раніше на місці сьогоднішніх підземель проводилась розробка та видобуток гіпсової породи. Після припинення розвідувальних робіт, спелеологами було виявлено досить велику і неймовірно красиву порожнину. Фахівці зазначають, що вона є найпротяжнішою серед усіх існуючих гіпсових печер України. У своїй незайманій природі Млинки досі зберігає дивовижну первозданну красу. Зазначимо, що невеликий промінь світла, спрямований на стіну, набуває відблиску кришталю. Незвичайний ефект виходить завдяки структурі білих, сірих та коричневих кристалів вторинного гіпсу.

Опис печери Млинки

Об'єкт, щодо інших аналогічних підземель, за віком відкриття вважається досить молодим. Він є геологічним природним пам'ятником державного значення і здатний подарувати кожному відчайдушному поціновувачу гострих відчуттів захоплюючу подорож вузькими скелястими стежками. Тісні коридори при світлі променів прожекторів набувають фантастичних видів. Усередині досить волого та сиро. Деякі стверджують, що це місце є чудовим вибором для тих, хто хоче подолати клаустрофобію.

Печеру населяють кажани, які будь-якої миті можуть пролетіти повз, тому рекомендується завжди заправляти довге волосся в каску і зберігати тишу. У багатьох відвідувачів величезний інтерес викликають назви певних районів печери, зокрема Торба, Молдаванка, Японія та інші. У ході підземної подорожі кожен отримуєте можливість побачити справжню гіпсову породу, так би мовити, ще в зародку з характерними кристалічними утвореннями.

Відео з печери Млинки

Історія відкриття

Перші згадки про місцевість починаються з доби, коли на території сучасної Тернопільської області знаходилося сарматське море. Вчені стверджують, що сьогоднішні ходи печери є результатом морських тріщин, що тоді утворилися, і згодом збільшувалися під впливом потоків води. Через сотні років акваторія повністю пересохла, залишивши по собі гіпсову «подушку», з численними тунелями та порожнечами. Важливо сказати, що печера Млинки йде вздовж однойменної долини. Вона тягнеться з південно-східної частини району на північний захід, переходячи в деяке заглиблення на півночі.

Спелеологи віднесли печеру до субгоризонтального утворення лабіринтного типу. Особливості об'єкта зробили його привабливим серед поціновувачів екстремального відпочинку, які бажають отримати чергову дозу адреналіну. Свою назву підземелля отримало на честь однойменного поселення, в якому в давнину перебувало чотири великі млини. До 18 століття одна з них стала використовуватися з метою переробки гіпсових порід, що звозилися з кар'єру. Вибраний напрямок діяльності селян дозволяв їм заробляти непогані кошти для існування та розвитку.

Морфометричні показники

Протяжність ходів Млинки складає 40 кілометрів. Температура повітря підземелля взимку та влітку постійна – близько 9-10 градусів. Висота підземних ходів може коливатися від 0,5 до 20 метрів. Вологість печери стала, сягає 100%. Майже всі переходи гроту досить вузькі. Окремо необхідно відзначити чистоту повітря, яке вченими визнано ще й корисним для організму людини.Вхід до підземелля знаходиться на висоті 270 над рівнем моря.

Найвужчим місцем печери вважається «Чортове горло». Тим, хто бажає поринути у дитинство, сподобаються «козацькі гірки», з яких вдасться зробити досить веселий спуск. Щоб вийти на "світло" і побачити печеру "Роддім", потрібно подолати найскладніший, вузький і тривалий лаз, що переходить в одному з місць під прямий кут, створюючи тим самим вертикальне підземелля.

Галереї печери

Внутрішнє оздоблення Млинки приваблює туристів кристалами різних кольорів, а також сталактитовими утвореннями та пластинчастим гіпсом. З метою безпеки вхід до печери завжди закрито, оскільки вона не призначена для самостійного відвідування туристами. Доступ до підземелля контролюється одним із районних спелеоклубів. Всього в печері кілька районів, галерей, кожен з яких має свою назву та характерне внутрішнє оздоблення.

Цікаві факти

Печера є об'єктом проведення регулярних регіональних та всеукраїнських змагань зі спелеології. Починаючи з 1960 по 1963 роки, у печері пройшло 6 експедицій, робота в яких тривала до 16 години на добу в досить складних умовах. У період незалежності України було знайдено новий вузький та важкодоступний район, якому назвали «Щасливий». 1998 року відкрили велику локацію «Різдвяну», оскільки її було виявлено напередодні великого свята. Внаслідок проведення вибухових робіт пізніше відкрили ще один великий район – Глобальний, завдяки чому площа всієї печери збільшилася практично вдвічі.

Умови відвідування

Оскільки печера не має штучного освітлення, з собою в похід рекомендується взяти хороший ліхтарик. Враховуючи малу ширину та висоту тунелів, не зайвим буде обзавестися спеціальним одягом, спорядженням, засобами зв'язку на випадок екстрених ситуацій. Все необхідне обладнання для складної подорожі можна знайти на єдиній у селі базі, де діє пункт прокату.

Розташування

Об'єкт розташовано в селі Залісся, Тернопільської області, що на вулиці Польській. Найпростіше до печери дістатися залізничним сполученням за маршрутом «Тернопіль – Іване-Пусте». Дорогою доведеться провести близько 3 годин. Хорошою альтернативою є власний автотранспорт, для чого потрібно вибрати автодорогу Е-85/М-19 та прямувати у бік траси Т-2001. Доїхавши до кільця Чорткові, необхідно буде «йти» четвертим з'їздом, і прямувати до села Шманьковчики та Заводське.

Рецензія

Стислий огляд печери «Млинки»
Координати місця 48°57′08.4″ пн.ш. 25°52′42.8″ сх.д.
Протяжність печери 40 км
Площа 47000 м²
Об'єм80000 м³
Высота над уровнем моря300 метрів
Глибина 30-60 метрів
Облаштованість печери в складі групи
Відстань від найближчого населеного пунктуна территорії села
ЕкскурсіїСтандартна – 90 грн/чол. (3 години). | Подовжена екскурсія – 180 грн/чол. (5-6 годин). | "Зондер-маршрут" – 130 грн/чол.
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Веб-сайт
Тернопільська область, село Залісся, хутір Млинки Розташування Млинки на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Млинки»

Відправити
Слідкуйте за нами