Печера Мушкарова яма знаходиться за 2 кілометри на північ від Вертеби, Борщівському районі, Тернопільській області, однойменному населеному пункті.
Печера

Мушкарова яма

Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Підземелля знаходиться на пологому північно-східному схилі гори Мушкарів, на честь якої воно й отримало свою назву. Незважаючи на те, що воно має величезну кількість унікальних галерей та підземних озер, екскурсії тут проводяться вкрай рідко. В даний час відсоток обладнаних ділянок занадто малий, оскільки дослідження печери розпочалися нещодавно.

Опис печери Мушкарова яма

Підземелля вражає своїми невисокими та досить широкими галереями, просторими залами з перемичками у вигляді колон. Завдяки карбонатним напливам, деякі поверхні оформлені в дуже яскраві червоні та чорні відтінки, утворені елементами заліза та марганцю. Печера дуже погано провітрюється. Її частими гостями є лисиці та кажани. У найнижчих частинах лабіринтів у теплу пору року найчастіше стоїть вода. Багато дослідників відзначають разючу подібність Мушкарової ями з Вертебою.

Відео з печери Мушкарова Яма.

Історія відкриття

Перші розкопки в печері почали проводитись спелеологами клубу «Карст» та «Арсенал» влітку 2008 року. Фахівці тоді використали прогресивну методику топографічної зйомки та сучасне надточне обладнання. Вчені заклали репери на поверхні підземелля та по всій печері, виконали геологічні, геофізичні та фізико-хімічні дослідження. Сьогодні тривають роботи щодо дослідження Мушкарової ями та пошуку відповідей на питання щодо історії її походження.

Морфометричні показники

Вхід у печеру Мушкарова Яма знаходиться на дні великої конічної лійки, утвореної ерозією, діаметр якої сягає 50 метрів, а глибина понад 14 метрів. Абсолютна висота донної частини колодязя становить 269.09 метрів. Проектна загальна тривалість тунелів станом на весну 2021 дорівнює 6532 метри. Абсолютна висота місця, звідки розпочинається вхід до печери – 276.68 метрів. Загальна площа освіти вбирається у 1.26 Га, яке периметр – 8162 метра. Цікаво, що коливання рівня води у підземних водоймах знаходиться в межах 3 метрів.

Галереї печери

Доступний для проведення екскурсій лабіринт сформований головним чином у середньому прошарку гіпсу. Тунелі даного ярусу мають, як правило, прямокутне перетинання з субгоризонтальними стельовими склепіннями, що примикають до верхньої частини печери, бентонітового прошарку. Іноді ходи розрізаються тріщинами, що спрямовуються нагору. Рідкісні галерейні коридори розміщені в основному у верхньому кристалічному пласті і утворюють відповідний ярус. В основі ходів верхнього поверху нерідко сяють щілини, що відкриваються погляду, є результатом впливу на породу води. Цікаво, що всі вони йдуть у середній та нижній яруси.

Є й окремі, вкриті мулом, підвали з арочною стелею на кшталт склепу. Вони закладені у нижньому дрібному кристалічному гіпсовому шарі. Зазвичай рівень вод у підвалах знижується в холодний період, завдяки чому стають доступними для перегляду невеликі тунелі та гроти. На увагу заслуговує і загальна трьох ярусна надбудова лабіринту, що має кілька поверхів та переходів. Загальний вертикальний інтервал доступної частини ходу становить 14 метрів.Основна частина печери (центральна та східна) у морфологічному відношенні нагадує Вертебу, де є такі ж широкі невисокі «П» образні галереї та зали, розділені вузькими перемичками та колонами, що більше нагадують стовпи. Здебільшого ширина приміщень сягає 30 метрів, які висота трохи більше 2 метрів. На стелі іноді можна побачити фрагменти ідеальних горизонтальних поверхонь, що виділяються на тлі гіпсових гофрованих прошарків. Це підтверджує той факт, що подібні ділянки утворені дзеркалом раніше протікавших тут вод.

Крайня південна та західна ділянка печери мають набагато менший розмір. Там ширина ходів не перевищує 2 метри за ширини перемичок до 10 метрів. У районах печера має яскраво виражену лабіринтну структуру. Східні кордони печери найнебезпечніші для проходження, оскільки гіпс там сильно подрібнений. Крім цього проходження окремими ділянками ускладнюють великі накопичення брил крупнокристалічної структури. Загалом печера сильно замулена, що слід враховувати при виборі екіпірування.

Цікаві факти

Печера Мушкарова яма є унікальним закритим об'єктом, у якому регулярно проводяться різноманітні дослідження та організовуються експедиції. Її «молодий» вік дозволяє більш наочно і точно дізнатися про історію походження аналогічних підземель і детально вивчити їх склад.

Умови відвідування

Вхід до печери обмежений. Дозволяється відвідування головним чином з метою розвідки продовжень та проведення наукових досліджень. Щодо можливості проведення екскурсій, необхідно уточнювати заздалегідь. З собою краще взяти класичний «набір» спелеолога, що включає, зокрема, теплий водонепроникний одяг, ліхтар, каску, гарне взуття.

Розташування

Печера Мушкарова яма знаходиться за 2 кілометри на північ від Вертеби, Борщівському районі, Тернопільській області, однойменному населеному пункті. На громадському транспорті найпростіше до неї дістатися рейсовими автобусами з обласного центру. Кінцевою точкою призначення є село Мушкарів.

Рецензія

Стислий огляд печери «Мушкарова яма»
Координати місця 48°48′21,9″ пн.ш. 25°52′36,5″ сх.д.
Протяжність печери 6532 метрів
Площа 1.2567 га
Об'єм35250 кубічних метрів
Глибина вхідного колодязя14 метрів
Облаштованість печери в складі дослідницької групи
Відстань від найближчого населеного пункту3.5 км
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Веб-сайт показати (050) 330-61-13
Тернопільська область, Борщівський район, село Мушкарів Розташування Мушкарова яма на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Мушкарова яма»

Відправити
Слідкуйте за нами