Олексинська
Показати зміст
Локація вражає своєю дивовижною історією та внутрішньою структурою підземних ходів. Незважаючи на те, що вона була виявлена відносно недавно, сьогодні печера є досить популярним і цікавим дослідницьким об'єктом. Від інших підземель Олексинську виділяє високий рівень грунтових вод, що відповідає приблизно межі середньої та нижньої пачок гіпсової товщі. Це приблизно на 3 метри перевищує аналогічний показник сусідньої печери Мушкарова яма. Усередині можна зустріти натічні утворення та гіпсові кристали.
Опис Олексинська печери
Підземелля, щодо дати свого відкриття, вважається досить молодим та цікавим з погляду спелеотуризму. Воно складається з декількох залів і ходів, більшість з яких заповнена водою майже до стелі і недоступна для відвідування туристами. Деякі локації можна подолати лише на надувних човнах. Підземелля є мережею багатокілометрових лабіринтів, витягнутою в меридіанному напрямку на 180 метрів, при ширині 70 метрів. Обладнана ділянка для відвідування відносно безпечна.
Історія відкриття
Вперше про Олексинську печеру дізналися в 1983 році. Заслуга цього належить групі спелеологів під керівництвом інструктора з туризму В.Галайчука. На той момент, у межиріччі Нічлави та Серета була знайдена невідома раніше печера. Після розкопок дна карстового утворення, спелеологам вдалося вийти на низку підземних залів, звідки почала розгалужуватися мережа дуже довгих лабіринтів. На той момент багато галерей було затоплено, що ускладнювало процес їх вивчення. Перші висновки дослідників показали, що печера Олексинська простягається на кілька десятків кілометрів.
У 1987 році підземелля було закартовано спелеозагоном із міста Кам'янець-Подільський (під назвою «Гном»). У відповідному процесі брав участь і тернопільський спелеоклуб «Поділля». Слід зазначити, що колишня назва печери – Комсомольська. Довгий час після відкриття об'єкта вхід до нього залишався змитим. Виправити ситуацію вдалося лише до літа 2012 року. Силами київської групи спелеологів «Карст», якою керував на той момент І.Стефанишин, було обладнано надійний та зручний вхід.
Морфометричні показники
Довжина печери Олексинська складає 1244 метри, загальна площа 1720 м2, сумарний об'єм 2600 м3. Потужність глинистого перекриття підземелля, розташованого над гіпсовим шаром, сягає 7 метрів. Підземелля знаходиться у відносній віддаленості від природних «дренажів». Фактично воно розташоване у центральній водороздільній частині карстового масиву. Зазначимо, що до нього примикають осушуючі колектори, що скидають поряд з Олексинською значну частину поверхневих стоків.
Галереї печери
Доступні обсяги печери знаходяться переважно в середньому ярусі гіпсової товщі. Всі випробувані ходи відрізняються невеликою шириною (частіше до 1 метра) і висотою до 4 метрів, що більше нагадують величезні щілини. Лише у двох місцях печери є розвинені широкі невисокі зали з субгоризонтальною стелею, що виходять до прошарку бентонітових глиняних утворень. Ділянки лабіринтової мережі, що примикають до цих залів, характеризуються шириною ходів не більше 3 метрів.
Цікаві факти
У печері Олексинська протягом усього періоду від моменту її відкриття спостерігається високий рівень ґрунтових вод. Фахівці підрахували, що вона обводнена приблизно на 70%. Деякі ділянки відзначаються глибиною вод понад 2 метри. Усередині печери відчувається відсутність нормальної циркуляції повітря, тому провітрюється дуже слабко. Це вплинуло на особливу «любов» до підземелля з боку диких лисиць та кажанів.
Умови відвідування
Свій візит до печери бажано заздалегідь узгодити з провідником або екскурсоводом. Досвідченого спеціаліста можна знайти на відповідних форумах спелеологів. Оскільки більша частина ділянок підземелля затоплена, з собою не завадить взяти гарне гумове взуття та теплий одяг. Гідрокостю також не буде зайвим. Налобний ліхтарик та каска дозволять відносно комфортно та безпечно здійснити нетривалу подорож під землею. Вартість екскурсії визначається індивідуально. Зважаючи на складність підземних ходів, категорично не рекомендується намагатися відвідати підземелля самостійно.
Розташування
Печера Олексинська знаходиться в Тернопільській області, Борщівському районі, населеному пункті Олексинці, за 3 кілометри на схід від села, всього за 800 метрів на північ від печери Мушкарова Яма. Найпростіше до підземелля дістатися приміським транспортом від обласних центрів, будь то Івано-Франківськ, Кам'янець-Подільський, Тернопіль чи Хмельницький. Якщо рухатися власним автомобілем, необхідно орієнтуватися на населений пункт Борщів і Товсте.
Координати місця | 48°48′41,2″ пн.ш. 25°52′52,44″ сх.д. |
Протяжність печери | 1244 метрів |
Площа | 1720 м2 |
Об'єм | 2600 кубічних метрів |
Глибина вхідного колодязя | 7 метрів |
Облаштованість печери | в складі дослідницької групи |
Відстань від найближчого населеного пункту | 2 км |