Озерна
Показати зміст
Об'єкт є геологічною природною пам'яткою загальнодержавного значення України. Він закладений у шарі осадових порід, що належать до неогенового періоду. Товща гіпсових «плит» сягає 25 метрів, які перекриваються вапняковими породами. Верхні та середні частини печери складаються з ангідритів та гіпсів, забарвлені у коричневі, білі, сірі та бежеві відтінки. Місце дивує не лише довжиною підземних ходів, їх розмірами, а й дивовижною красою галерей із підземними озерами.
Опис печери Озерна
Вперше про підземелля дізналися 1940 року. Свою назву вона отримала від величезної кількості підземних озер усередині печери. Усього невеликих водойм тут більше 20. Саме тому другою назвою локації є Блакитні Озера. Необхідно сказати, що відстань до входу сусідньої печери Оптимістична лише кілька кілометрів. Деякі спелеологи припускають, що насправді це єдине утворення, проте жодних фактів, що підтверджують версію, ще не знайдено.
Відео з печери Озерна (Блакитні озера)
Історія відкриття
Вперше печеру виявили місцеві жителі, і сталося це минулого століття. Згідно з однією з версій, її помітив у 1942 році селянин на ім'я Петро Дичка з сусіднього населеного пункту. Вхід у підземелля розташовувався в самому низу лійкоподібного заглиблення, яке знаходилося на території, що належала місцевому священнослужителю. Мабуть, тому місцевість називається Поповою ямою. На той момент цьому маленькому відкриттю ніхто не надав істотного значення.
Встановлено, що з весни 1943 року у підземеллі мешкали євреї, що ховалися від нацистського гніту. У ролі притулку печера Озерна використовувалася протягом року. Вже з кінця 1946 року її зайняли українські націоналісти (ОУН-УПА), які вели свою підпільну діяльність на користь своєї країни. Наукові роботи почали проводитися лише з 1963 року. Величезний внесок у вивчення печери було внесено представниками спелеоклубу Тернополя під назвою «Поділля».
Морфометричні показники
Загальна довжина вивчених підземних ходів становить понад 130 кілометрів. Вхід у підземелля знаходиться на відстані 1000 метрів від південно-західної частини села Стрілківці. Фактично печера розташована на дні величезного карстового утворення лійкоподібної форми, глибина якого сягає 18 метрів. Цікаво, що на глибині 30 метрів починається дуже тісний прохід із муловим дном. Шлях до найближчих лабіринтів веде тунель із низькими склепіннями, подолати який можна повзком.
Перший за маршрутом Вхідний зал вражає 100 метровою галереєю, ширина якої сягає 15 метрів, висота – 4 метри. Подорожуючи підземеллям, можна знайти кілька озер дивовижної краси. Крім цього, в печері є безліч обвальних ділянок. Часто на стінах тунелів легко виявити скупчення вторинного гіпсу, який при світлі променів ліхтариків починає блищати дивовижними фарбами.
Галереї печери
Умовно підземелля складається з кількох районів. Близький хід спеціально обладнаний для проведення екскурсій та пересування туристичних груп. Далекий район зазвичай відвідують досвідчені спелеологи, зважаючи на складність його проходження та небезпеку обвалу гірських порід. Жовтнева локація є у певному сенсі проміжною та найпопулярнішою, оскільки в ній можна виявити масу дивовижної краси вторинних гіпсових утворень або кристалів.
Кожна зала має характерну назву, яка з'явилася внаслідок роботи уяви його відвідувачів. Це і Мансарда, і Алігатор, і Зимова казка, і Мінотавр, і Сонце та низка інших. З найцікавіших галерей можна відзначити Рубікон, Нептун, Велет і Чумацький шлях. У печері обов'язково варто побувати в районі Срібних голок та Загубленого світу. Серед найцікавіших озер відзначимо Капітан Немо та Неждане. Врахуйте, що галереї та ходи періодично затоплюються і подорож ними можлива у спеціальному одязі або на надувних човнах.
Цікаві факти
Українськими спелеологами у печері було знайдено велику кількість кісток давніх тварин. За знайденими останками печерного ведмедя було встановлено, що мешкали вони у цій місцевості близько 25 – 100 тисяч років тому. Виявлені артефакти регулярно передаються на експертизу до спеціалізованих центрів, у тому числі за кордоном. Існує і версія, що раніше тут мешкали представники трипільської культури. Важливо сказати, що з огляду на складність і тривалість ходів у печері дуже легко заблукати, тому її рекомендується відвідувати з досвідченим провідником.
Умови відвідування
Побувати на екскурсії в Озерній печері можна виключно у складі спелеологічної групи. Вхід до підземелля для випадкових відвідувачів закритий на замок, з метою безпеки. З собою в похід краще взяти теплий одяг, зручне водонепроникне взуття та налобний ліхтарик. Щодо часу відвідування необхідно заздалегідь домовлятися з керівником екскурсійної чи спелеологічної групи.
Розташування
Печера Озерна розташована поряд із населеним пунктом Стрілківці, що знаходиться у Борщівському районі, Тернопільській області. Під'їхати до неї можна громадським транспортом, для чого спочатку слід вибрати маршрут на Тернопіль, а потім приміським автобусом доїхати до самого села.
Координати місця | 48°45′52″ пн.ш. 25°57′57″ сх.д. |
Протяжність печери | 143962 метрів |
Площа | 296513 квадратних метрів |
Об'єм | 882163 кубічних метрів |
Глибина вхідного колодязя | 18 метрів |
Облаштованість печери | у складі спелеологічної групи |
Відстань від найближчого населеного пункту | 2 км від села |