Печера "Попелюшка" - третя за довжиною ходів гіпсова печера в світі.
Печера

Попелюшка

1
Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Підземелля є унікальним природним шедевром, здатним дивувати і дарувати незабутні враження навіть найвимогливішим і досвідченим туристам. Його другою назвою вважається Еміл-Раковіце. Об'єкт розташований в гіпсових покладах і славиться одним з найбільших утворень, як в Європі, так і в світі. Попелюшка займає третє місце за своїми розмірами, серед аналогічних гіпсових локацій, а також 26 сходинку в рейтингу найбільш довгих печер.

Опис печери Попелюшка

Вхід в підземелля знаходиться на північній околиці Молдови. До державної прикордонної зони з Україною від нього менше кілометра. Попелюшка користується популярністю та інтересом з боку всього наукового світу, перш за все за рахунок своєї «молодості». Пояснюється це процесом спелеогенеза, який, можна сказати, тільки почався і його можна спостерігати в режимі реального часу. Завдяки цьому фахівці отримали можливість аналізувати як перебіг процесів на різних стадіях.

Важливо сказати, що з одного боку Еміл-Раковіце розташована в верхньому шарі гіпсу, з іншого - над потужними підземними річками. Остання особливість змушує щодня відкачувати з порожнин не менше 8 000 м3 води, що вимагає «вливання» колосальних фінансових потоків. На щастя, всі витрати по «осушенню» об'єкта взяла на себе фірма по розробці гіпсового кар'єру.

Пізнавальне відео про печеру Попелюшка

Історія відкриття

Все почалося з 1946 року, коли поруч з селом Крива вдалося знайти гіпсові поклади, що знаходяться на малій глибині. Даний факт послужив поштовхом до швидкого (8 років потому) відкриття кар'єра і початку промислової розробки локації. В результаті проведення вибухових робіт (датуються 1 959 роком) на заході родовища утворилася величезна порожнина, яка почала стрімко заповнюватися водою. Після відкачування води, фахівці виявили карстову порожнечу. Утворення було результатом підмиву гіпсового шару притоками Дністра. На той момент відомою стала верхня галерея. Додамо, що дійсних розмірів системи ще тоді ніхто не розумів.

Уже в 1977 році відбувся черговий підрив породи, що дозволило пролити світло ще на одну порожнечу. Все розгорталося за раніше відомим сценарієм. Офіційно відкриття печери датується 12 березня цього ж року. Біля її витоків стояли учасники спелеоклубу Чернівців під атмосферним назвою «Троглодит». Тоді ж печері і дали ім'я Попелюшка. Пояснюється воно тим, що на самому початку підземелля виглядає непримітно і брудно, і лише через кілька метрів постає перед гостями вже в зовсім іншому, більш привабливий вигляді. Примітно, що ім'я спелеолога А.Філіпець (саме з його ініціативи підземеллі назвали Попелюшкою) дали і одному з озер печери. Починаючи з 1991 року, підземелля вирішили перейменувати на честь румунського фахівця, спелеолога Еміла Раковица.

Морфометричні показники

Протяжність підземних ходів в цілому складає близько 89 кілометрів. Всі вони знаходяться на декількох рівнях. Попелюшка за розмірами і красою галерей не має собі аналогів в світі. Обсяг печери становить понад 700 000 м3. Її глибина доходить до 52 метрів. Висота залів досягає 11 метрів, а порожнин в середньому близько 3 метрів.

Галереї печери

Всього Попелюшка поділена на 18 локацій.Кожна з них характеризується своїми особливостями. Окремий інтерес викликає Зал Чернівецьких спелеологів, Веселий район, Центральний зал, район Голландський сир, Озерний і т.д. Самим незвичайним вважається Готична локація. Її протяжність становить 4 000 метрів, а сумарна площа доходить до 13 000 м2. Ширина ходів цього району варіюється від 3 до 4.5 метрів. Крім цього в печері є і більш об'ємні локації. Деякі галереї мають проходи в 9 метрів і стіни у вигляді колон. Окремо варто згадати і зал Динозвр з найбільшим розширенням.

В Озерному районі дуже багато западин, в яких утворилися невеликі озера з характерними іменами (Крокодил, Наутилус і т.д.). Всього в підземеллі можна зустріти до 20 водойм. Цікаво, що деякі зали спелеологи прикрасили незвичайними різнокольоровими фігурками. На окрему увагу заслуговує статуетка Попелюшка, Кінь, Миша і інші. Вони, крім усього, допомагають недосвідченим дослідникам вибрати правильний напрямок подальшого шляху. Відзначимо, що за рахунок гідроксидів марганцю і заліза, глиняні підземелля пофарбовані в різні відтінки. Можна виділити кольору в інтервалі від блідо жовтих до яскраво - червоних тонів. На вході в підземелля, його стіни здаються насичено жовтими.

Цікаві факти

Кристалічні гіпсові утворення на стінах печери створюють ефект мозаїки. У деяких місцях можна виявити справжні кришталеві композиції товщиною до 10 мм. Необхідно відзначити, що самостійно відвідати Попелюшки протипоказано. Справа в тому, що в деяких місцях печери є висока концентрація діоксиду вуглецю, яка може привести до отруєння організму і смерті. Крім цього є кілька небезпечних спусків, необережність на яких неминуче призведе до серйозних травм.

Умови відвідування

Усередині підземелля дуже темно, обладнана лише мала частина ходів. Деякі тунелі від підлоги і до стелі покриті вологим глиняним нальотом, тому вийти на світло чистим практично неможливо, що слід враховувати при вході. Відвідування Попелюшки дозволено виключно в складі організованої групи під керівництвом досвідченого екскурсовода, який знає топографічні особливості локації. З собою в похід бажано взяти ліхтар, спеціальне взуття, каску, запас води, аптечку.

Розташування

Єдиний вхід до підземелля можна знайти в республіці Молдова. Попелюшка знаходиться в Східно-Європейському регіоні, недалеко від села Крива, Бричанського району, в 265 кілометрах на північ від Кишинева. Фактично вона розташована на кордоні трьох країн, включаючи Румунію, Молдову та Україну. Відомий і ще один вхід з боку України, що в селі Подвірне, Чернівецької області. Однак достеменно не відомо, чи належить він до печерного лабіринту, витягнутому від входу в північно-західному (в сторону України) і північно-східному (в сторону Молдови) напрямку.

Рецензія

Стислий огляд печери «Попелюшка»
Координати місця 48°16′47″ пн.ш. 26°37′49″ сх.д.
Протяжність печери 91045 метрів
Площа 242974 м²
Об'єм709317 м³
Глибина вхідного колодязя6 метрів
Облаштованість печери в складі групи
Рік відкриття1959
Відстань від найближчого населеного пункту2 км від села Подвірне
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Чернівецька область, Новоселицький район, село Подвірне Розташування Попелюшка на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Попелюшка»

Відправити
Слідкуйте за нами