Печера Вертеба знаходиться неподалік населеного пункту Більче-Золоте, Борщівського району Тернопільської області.
Печера

Вертеба

Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Підземелля знаходиться на півдні Тернопільської області та утворене потужним гіпсовим пластом. Вона входить у своєрідний печерний масив, що включає кілька печер, у тому числі Атлантиду, Озерну, Кристалічну, Млинки та Оптимістичну. На окрему увагу заслуговує утворення Вертеба. Вона відіграла ключову роль у дослідженні історії стародавнього світу і є археологічною пам'яткою, про існування якої знають багато науковців світу.

Опис печери Вертеба

Підземелля вражає рядом широких галерей, що з'єднуються між собою тісними проходами, які називаються перемичками. З жовтня 2004 року локацію офіційно визнано першим в Україні підземним музеєм Трипільської культури. Відтепер туристи можуть ознайомитись із предметами оригінальних розкопок, експозиціями діорами, у тому числі предметами побуту мешканців Трипілля. Офіційно тривалість екскурсійного туру підземними тунелями і коридорами, становить 1 кілометр. На спеціально підготовлених гостей чекає спелеомаршрут, про намір проходження, якого необхідно повідомляти адміністрації комплексу заздалегідь.

Відео про печеру Вертеба

Історія відкриття

Вперше, 1823 року, печеру виявив власник місцевих земель на ім'я Ян Малевський. Сталося це випадково під час його полювання. Буквально на вході в тунель він виявив багато керамічних виробів, походження яких, на його думку, датувалося античним періодом. Насправді це було відкриття ще не відомої на той момент трипільської культури. Через деякий час новий власник села Леон Сапега заснував у цьому місці паркову зону.У ході його облаштування працівниками знайшли елементи глиняного посуду, черепків, фігурок. До вивчення знахідки було залучено наукового співробітника приватного музею Львова Дедушинського Едварда Павловича. Дослідницькі роботи Вертеби продовжуються і до сьогодні.

Морфометричні показники

Загальна довжина вивчених підземних ходів становить щонайменше 9021 метрів, за деякими даними близько 8000 метрів. Печера сформована у верхній частині товщі великокристалічного гіпсу. На відміну від будь-яких інших аналогічних утворень, тут немає кристалів вторинного гіпсу. Стіни підземелля відрізняються темним відтінком та гладкою поверхнею. Більшість існуючих ходів заповнена мулом. На стінах і стелі часто можна зустріти карбонатні та натічні фрагменти у вигляді кірок та невеликих сталактитів. Середня температура повітря всередині печери становить 11 градусів (вище нуля) і може коливатися в межах 1 градуса. Відносна вологість повітря у підземеллі знаходиться в інтервалі 92-98%.

Галереї печери

Вхід у підземелля знаходиться буквально посеред поля і є своєрідною лійкою, що має кам'яні стінки. Вертеба дивує своєю геологічною будовою та унікальністю походження. Вона вражає широкими галереями та дуже вузькими проходами. Печера складається з одного величезного залу, що залягає на глибині близько 10 метрів. Її склепіння підтримуються кількома потужними колонами. За ним слідує кілька заплутаних ходів і лабіринтів.

Цікаві факти

У печері мешкає кілька видів кажанів, деякі з яких занесені до Червоної книги. З цікавих фактів варто зазначити, що в невеликій залі в період війни знаходився штаб одного з загонів УПА, зі своєю підпільною друкарнею з випуску листівок. Права частина печерного району «Хатки» під час Другої світової війни була притулком для євреїв (проживало близько 65 осіб). Справжньою гордістю Вертеби є унікальна діорама, під час вивчення якої можна познайомитися з побутом мешканців Трипілля, скульптурами з гіпсу, посудом. У печері добре збереглися, у тому числі людські кістки древніх людей. За допомогою ДНК технології вдалося точно встановити їх вік (понад 6000 років).

Умови відвідування

Екскурсії проводяться виключно у складі організованих груп. Незважаючи на те, що підземелля досить добре обладнане, з собою не завадить взяти ліхтарик, мінімальний аптечний набір, теплий одяг. Категорично забороняється заходити за огорожі, пролазити у вузькі щілини та отвори, звідки іноді дуже складно вибратися. Вже на вході гості можуть ознайомитись з умовами відвідування, інформаційними табличками. З Вертеби не можна виносити гіпсовий матеріал, натічні утворення та інші артефакти.

Розташування

Печера знаходиться неподалік населеного пункту Більче-Золоте, Борщівського району Тернопільської області. Найпростіше дістатися до Вертеби на автомобілі, для чого достатньо вибрати напрямок по автодорозі Е-85/М-19 у бік Тернополя, Теребовлі. Діставшись Чорткова необхідно буде «піти» ліворуч і слідувати трасою Т-2001 до точки призначення. Альтернативою є автобусне сполучення з обласного центру. Від сільської зупинки до печери доведеться пройти пішки 10-15 хвилин.

Рецензія

Стислий огляд печери «Вертеба»
Координати місця 48°47′20.14″ пн.ш. 25°52′16.89″ сх.д.
Протяжність печери 9021 метрів
Площа 23000 м²
Об'єм47000 м³
Глибина10 метрів
Облаштованість печери в складі групи
Рік відкриття1823
Відстань від найближчого населеного пункту3.5 км до села
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Тернопільська область, село Більче-Золоте Розташування Вертеба на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Вертеба»

Відправити
Слідкуйте за нами