Шелехівське
Показати зміст
Локація утворилася ще в льодовиковий період, має тектонічне походження, що робить її особливо цікавою. Відмінною особливістю водойми вважається не тільки його найдавніша історія, а й чиста, дуже прохолодна вода. Шелехівське озеро знаходиться на території лісового фонду ДП «Лебединське лісове господарство». Сюди приїжджають туристи (яких поки що мало) не лише з навколишніх сіл, населених пунктів, а й сусідніх областей. Зазначимо, що озеро порадує кожного гостя своєю мальовничою природою та незайманою красою.
Опис Шелехівського озера
Водойма є гідрологічною пам'яткою природи державного значення. Озеро вражає своєю незайманою красою та неймовірно прозорою водою. Його особливістю вважається історія походження. На думку багатьох експертів, Шелехівське диво з'явилося ще в льодовиковий період. Його вік можна порівняти з озером Ладозьким, Онезьким, Вікторія та Байкал. Водойму оточено лісом, у тому числі березами, вербами, вільхою, дубами, кленами, акаціями та хвойними деревами.
Окремо необхідно сказати про рослинний світ, який вирізняється особливим багатством. Якщо ви приїдете сюди в теплу пору року, то вдасться прогулятися місцевими полянами та лісами. У сезон тут можна знайти і ожину, і суницю, і хміль, і яснотку. Багато гостей приїжджають сюди з метою позайматися не тільки тихим полюванням, а й просто побути в тиші. На околицях локації водяться дикі звірі, у тому числі кабани та бобри. Поблизу водоймища можна зустріти гадюку, з чим потрібно бути особливо обережними.
Треба сказати, що озеро багате на постійних мешканців. Його південна частина вирізняється особливою мулистістю, де водиться річковий рак, в'юн і карась. На півночі водойми переважно риба, що віддає перевагу чистій воді. Це може бути щука, лин, окунь тощо. Зазначений факт у буквальному сенсі «манить» до себе всіх любителів риболовлі з різних куточків нашої країни. Берегова лінія сприяє цьому, оскільки є достатня кількість зручних підходів до води. На Шелехівському озері є власний міні острів. До нього веде маленький міст.
Відео з Шелехівського озера
Характеристика Шелехівського озера
Береги водоймища переважно обривисті, проте є й пологі виходи до води. Озеро має довжину 700 метрів, завширшки 100 метрів. Водойма прісна. Вода дуже чиста та прозора. Площа близько 70 000 м2. Середня глибина близько 10-ти метрів. За твердженнями місцевих, у деяких локаціях вона може доходити і до 18 метрів, проте офіційних підтверджень цьому немає.
Цікаві факти
Вчені зійшлися на думці, що озеро утворилося в результаті величезних зрушень гірських мас, які перешкодили талим водам спускатися вниз. Таким чином, з'явилася велика крижана чаша, площа якої на сьогодні перевищує 7 Га. Цікаво, що на глибині водоймища все ще зберігається холод, аномально низька температура, що дісталася у спадок від доісторичних льодовиків. Цікавою є й форма озера, що з висоти 50 метрів нагадує розігнуту підкову.
Існує дуже цікава легенда щодо того, що свою назву водоймище отримало від сотника Селеховського, який мешкав у місцевих краях у 17 столітті. Прибув він сюди із переселенцями козаками із Правобережної України. Непрямим підтвердженням тому є садиба Селеховського, що вціліла, яка видніється за невеликим яром. Місцеві жителі стверджують, що колись до маєтку від озера тяглася красива алея, а неподалік стояв водяний млин і діюча гребля.
Інфраструктура та чим зайнятися?
Хороший вибір для любителів позасмагати, поплавати, половити рибу, організувати пікнік або поставити намет. Навколо пішохідні стежки, прогулюючись якими вдасться насолодитися красою природи, чистим повітрям, шумом вітру та співом птахів. У сезон сюди приїжджають за лісовими ягодами та грибами. Враховуючи слабку розвиненість інфраструктури та не найпростішу доступність, відвідування озера Шелехівське не рекомендоване для туристів з маленькими дітьми. До того ж, влітку біля водоймища дуже багато мошкари та інших комах, від яких необхідно мати з собою відповідні засоби.
Підкріпитися вдасться в одному із закладів Лебедина. Хороші відгуки серед туристів регулярно отримує невелике та дуже затишне кафе «Юність», «Пиріжкова», «Карамель», «Позитив», «Закусочна», де завжди можна буде знайти випічку, солодощі, перші та другі страви, десерти, а також безалкогольні напої. Крім цього варто звернути увагу на кав'ярню «Кафе IN», «Coffee bakery» та непоганий ресторан «Гриль», де вам приготують смачні м'ясні страви з гарантовано свіжих продуктів. У селі Ворожба є непоганий магазин кафе «Зупинка», що більше нагадує їдальню.
Зупинитись на ніч неподалік озера можна або в наметі, або у місцевих жителів (масово кімнати не здаються). Для комфортнішого відпочинку варто розглянути комплекси, розташовані в півгодини їзди, переважно в Сумах. Наприклад, непогані умови пропонуються в готелі «Фазенда», що на вулиці Карбишева, 43. Комфортабельні та великі номери на вас чекають у сімейному готелі «Садиба», що на Садовій 24а. Варто звернути увагу на неформальний комплекс із видами на річку, власним СПА, рестораном піцерією «Зустріч». На Привокзальній площі 9 до ваших послуг елегантний готель з традиційними номерами, конференц-залом, рестораном «Ювілейний». Відмінним рішенням виявиться і відпочинок у Sofa Boutique Hotel SPA.
Розташування
Озеро знаходиться в лісі, за населеним пунктом Межирич, у його північній частині, Лебединському районі, Сумської області, всього за 35 кілометрів від обласного центру. Дістатись до нього не так просто, як здається. Необхідно відзначити, що восени та навесні під'їзні дороги зазвичай розмиваються дощами, тому на своєму автомобілі можна легко загрузнути в багнюці. Доїхати без «пригод» вийде GPS координатами 50.714464, 34.502572. З Києва рекомендуємо їхати автошляхом Н07. Проїхавши село Ромни, біля села Штепівка, слід звернути на трасу Т1906 та прямувати до точки призначення. Зазначимо, що альтернативним варіантом є залізничне та автобусне сполучення (у Сумах є автостанція та залізничний вокзал).
Координати місця | 50°42′55″ пн.ш. 34°30′05″ сх.д. |
Площа | 7 га |
Максимальна глибина | 18 метрів |
Середня глибина | 10 метрів |
Середньорічна температура води | невідомо |
Види риб | щука, карась, в’юн, раки, лин |
Під'їхати автомобілем | позашляховиком |
Загруженість | слабка |
Додаткові розваги | купання, рибалка |
Кафе/магазини/ресторани | ні |
Вартість відвідування | безкоштовно |