Карстова печера Атлантида в Хмельницькій області.
Печера

Атлантида

Ця публікація також доступна англійською а також російською
Показати зміст

Підземелля карстового походження, якому у 1975 році надано статус геологічної природної пам'ятки державного значення. Сьогодні воно є частиною Національного природного парку "Подільські Товтри". Печера почала формуватися в неогеновий період за умов, коли долина річки Дністер перебувала ще в зародковому стані, а місцевість більше нагадувала широку рівнину. Нині печера складається із трьох горизонтальних ярусів. Зазначимо, що її першовідкривач В.Я.Рогожкін заявив, що серед вивчених ним (більш ніж 600) підземель він не бачив таких гарних утворень.

Опис печери "Атлантида"

Об'єкт знаходиться в долині мальовничої річки Збруч. Зсередини грот покритий кольоровими гіпсовими кристалами та іншими мінеральними утвореннями. Печера відрізняється красою, унікальним оформленням та своїми масштабами. Інформація про неї внесена до міжнародних енциклопедій та спеціалізованих довідників. Великий потік туристів став найголовнішою небезпекою для Атлантиди. Справа в тому, що люди почали масово добувати та знищувати гіпсові кристали, з яких вони виготовляли сувеніри. Ацетиленові лампи, примуси, свічки та смолоскипи поступово закоптили природну красу стелі та стін, що негативно позначилося і на популяції місцевих кажанів.

Відео з печери Атлантида

Історія відкриття

Ще до її виявлення довкола відбувалися дивовижні події. Згідно з однією з легенд, на вершині мальовничого схилу колись стояв величний храм. Одного дня він провалився під землю. Цей факт вплинув на справжню назву села. До середини минулого століття на місці святині було організовано роботу кар'єру, в якому добували гіпс. Після досягнення глибини проходки 18 метрів фахівці виявили безліч величезних порожнеч, що ускладнювали ведення розробок.

Вже 1968 року порожнечами зацікавилися спелеологи з Києва. Вони провели низку наукових експериментів. Через нетривалий час фахівці вийшли на велику печеру, що закінчується численними отворами, закупорені глиною. Це підштовхнуло спелеологів до початку організації нових розкопок, внаслідок яких було знайдено велику залу, а печері дали назву «Атлантида». З 1975 року територія 10 Га навколо об'єкта стала геологічною природною пам'яткою.

Докладніше дослідження гротів почалося через 4 роки. Окремо необхідно сказати про спелеологічну групу під керівництвом Олександра Клімчука, яка зуміла виконати топографічну зйомку підземель. В результаті плідної роботи вдалося відкрити кілька нових залів та ходів. Особливий інтерес у них викликають переплетення тоненьких голочок, густих чагарників, що утворюють великі кристалічні гіганти незвичайних кольорів та форм. Не дивно, чому знайдені ходи та зали отримали такі художні назви.

Морфометричні показники

Загальна площа печери 4440 м2, об'єм 11360 м3, довжина 2.525 кілометри. Будова Атлантиди вважається дуже складною. В основі печери – просторова структура, що складається з об'ємних та високих галерей-магістралей. Тунелі другого ярусу знаходяться вище за перший ярус на 9 метрів. Третій поверх – вище ще на 3 метри. Існуючі ходи стали результатом впливу підземних вод на гірські породи.

Галереї печери

У нижньому ярусі увагу привертають галереї, що мають широкі проходи та високорозташовані стелі. Вони є результатом дії потужних підземних потоків. Тут же розташовуються підвальні приміщення, що більше нагадують лабіринти. Перетин магістралей утворюють великі зали. Серед найвідоміших «кімнат» можна відзначити «Динамо», «Підкорювач», висота яких понад 10 метрів.

На другому поверсі можна побачити невеликі порожнини трохи більше 1.5*1.5 метрів. Вони не такі комфортні в проходженні, як магістралі, і частіше приводять у глухий кут. Лабіринти середнього яруса регулярно перетинають магістральні галереї. Це дозволяє просто переміщатися між поверхами. Одним з найпопулярніших залів є Перехідний зал, що вражає своєю красою.

Третій ярус знаходиться вище за інші ходи, майже біля пласта гіпсового прошарку. У ньому на увагу заслуговує пара невеликих тунелів з висотою стель 5 метрів. Неофіційно в Атлантиді є четвертий ярус, який називається «Замок Снігової Королеви». Його невеликі розміри не дозволяють проводити по цій частині підземелля екскурсійні програми. До речі, спелеологи не вважають цей зал повноцінним.

Цікаві факти

У багатьох туристів Атлантида асоціюється з чимось таємничим і красивим. Вона дивує своїми ходами, незвичайними галереями, загадковими утвореннями. Окремий інтерес викликають вторинні печерні відкладення. Йдеться про породи різного генеологічного походження. Внаслідок численних обвалів покрівлі утворилися порожнини та провали. На підлозі печери можна виявити гравітаційні відкладення та уламки гіпсових брил. Подібні обвальні тіла поділяють систему печери на кілька окремих фрагментів.

Умови відвідування

Оскільки всередині печери темно, рекомендується брати з собою потужний ліхтарик. Враховуючи складність рельєфу підземелля, не завадить наявність хорошого туристичного взуття, рукавичок, змінного та теплого одягу. Зверніть увагу, що деякі ділянки подолати можна тільки повзком по вологій глині. Вхід до Атлантиди абсолютно вільний. Екскурсію рекомендується проводити у складі організованої групи під керівництвом досвідченого провідника.

Розташування

Знаходиться у Кам'янець-Подільському районі, Хмельницької області, неподалік населеного пункту Завалля, Борщів, Хотин. У бік об'єкту регулярно ходять приміські автобуси та маршрутні транспортні засоби. Із Завалля доведеться подолати шлях у 25 км.

Рецензія

Стислий огляд печери «Атлантида»
Координати місця 48°35′55.43″ пн.ш. 26°20′42.90″ сх.д.
Протяжність печери 2525 метрів
Площа 4440 м²
Об'єм11360 м³
Облаштованість печери в складі групи
Відстань від найближчого населеного пункту1 км
Сподобалась публікація?
Поділіться посиланням з друзями!
Веб-сайт
Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, село Завалля Розташування Атлантида на мапі

Відгуки користувачів

Оцінки та відгуки користувачів про печеру «Атлантида»

Відправити
Слідкуйте за нами