Оптимістична
Показати зміст
Україна завжди становила величезний інтерес для туристів та дослідників, у тому числі з інших країн. Печера Оптимістична є яскравим доказом цього. Незважаючи на те, що сьогодні вивчено не більше 15% усіх ходів, вона вважається найдовшою на континенті. Складно навіть уявити, скільки прихованих від людських очей належить ще відкрити палеонтологам у найближчому майбутньому. Цікаво, що печера є геологічним пам'ятником та національним надбанням нашої країни. Крім того, Оптимістична занесена до Книги рекордів Гіннеса.
Опис печери Оптимістична
Об'єкт є складною і заплутаною системою підземних ходів, неймовірних галерей, важкопрохідних тунелів, які відрізняються своєю формою, розмірами, природним складом. Мандруючи чудовими коридорами багатьом складно повірити в те, що всі доступні для відвідування підземні ходи сформувалися понад 14 мільйонів років тому.
Слід зазначити, що формування сталагмітів, сталактитів і печер продовжується і по теперішній час. Карстова основа утворень пояснюється тим, що раніше на його місці існувало мілководне море, яке відступаючи, залишило по собі тектонічні плити, вкриті легкорозчинним гіпсом. У процесі свого руху вони постійно рухалися, створюючи тим самим порожнечі і навали, що пізніше перетворилися на підземелля.
Початок печери Оптимістична бере з непримітного тунелю із сірими гіпсовими стінами. Перші враження у туристів зазвичай неоднозначні. Спускаючись далі в підземелля, вони починають розуміти, що потрапили до справжнього царства кристалів, які мають характерний відблиск у загадковій напівтемряві. По мірі просування зростають і дивовижні утворення.
На окрему увагу заслуговують багатоповерхові ходи в готичному стилі, пурпурові кристали, що нависають зі стелі і досягають у довжину до 1 метра. Крім мінеральних наростів інтерес викликають печерні озера з прісною водою, площа яких може сягати 15м2. Усередині можна зустріти місцевих жителів - кажанів, які не дуже привітно зустрічають несподіваних гостей.
Відео із підземного музею в печері Оптимістична.
Історія відкриття
Вперше про підземелля заявили члени львівського спелеологічного клубу «Циклоп». Сталося це у 1966 році, коли проводилася топографічна зйомка у районі печери Вітрової. Тоді спелеологи Мирон Савчин та Олексій Соляр, за наведенням місцевих дітлахів, почали досліджувати невеликий струмок, що знаходиться під землею. Після проходження глиняного сифону фахівці обстежили перші 400 метрів печери. Після цього почалося бурхливе дослідження підземелля. В даний час «Циклоп» продовжує займатися своєю діяльністю та відкривати нові ходи.
Морфометричні показники
Довжина розвіданих тунелів складає понад 260 км, які займають площу до 2 км2. Максимальна глибина печери Оптимістична сягає 20 метрів на глибині 60-80 метрів. Загалом у підземеллі було споряджено близько 270 експедицій. Середня температура повітря всередині тунелів становить 11 градусів вище за нуль, а в підземних базових таборах – 15 і вище.
Галереї печери
Загалом у печері налічується 23 райони, що з'єднуються між собою окремими ходами. Кожен тунель характеризується своєю морфологією ходів, кольором, гіпсовою структурою, розмірами та кількістю різноманітних кристалів. З найцікавіших і значних ділянок слід відзначити галерею Чумацький шлях, Караганда, Пушкіна, Золотий Полоз і гроти Кіт і Тудуся.
Цікаві факти
Свою назву печера отримала через скептичне ставлення до неї палеонтологів, які довгий час не вірили в її існування і просто не могли знайти місця її розташування. Додамо, що багато відвідувачів навіть не підозрюють, що Оптимістична відстояла своє ім'я завдяки мешканцям Львова – її першовідкривачам. Цікаво, що до найтривалішої печери світу регулярно приїжджають екстрасенси з інших країн. Пояснюється це їхньою впевненістю в тому, що на місці підземелля є енергетичний стовп, який допомагає зцілювати хворих та бачити майбутнє.
Умови відвідування
Туристам забороняється брати зразки будь-яких фрагментів печери, а також змінювати стан існуючих частин підземелля. Неприпустимо всередині залишати різні написи, вирізи на наростах, коптити стіни смолоскипами і змінювати будь-яку природну освіту штучним шляхом. Відвідувачі повинні дотримуватись усіх заходів щодо збереження внутрішнього рослинного та тваринного світу, а також дбайливо ставитися до встановлених у тунелях вимірювальних приладів та датчиків.
З собою в похід бажано взяти зручний одяг, взуття, необхідне екіпірування. У поряд розташованому пункті прокату в оренду можна взяти ліхтарик, комбінезон, гумові чоботи та інше. У разі вибору екстремального маршруту, що відрізняється більшою тривалістю, з собою не зайвим буде захопити їжу. З необхідного спорядження можуть знадобитися рукавички, батарейки, термобілизна і каска. Врахуйте, що свій візит до печери необхідно планувати не менш як за 10 днів.
Розташування
Оптимістична знаходиться у Борщівському районі Тернопільської області, на південному заході населеного пункту Королівка. Дістатися печери відносно просто як на громадському транспорті, так і автомобілі. Рухаючись машиною, необхідно прямувати автошляхом Т-2018 і «йти» до населеного пункту Борщів. Якщо вибирати автобус – то можна скористатися одним із прямих рейсів до Королівки з обласних центрів, зокрема Кам'янця – Подільського та Тернополя. Вже після прибуття достатньо буде знайти спелеобазу – будинок спелеолога, розташований практично наприкінці села.
Координати місця | 48°44′07″ пн.ш. 25°58′30″ сх.д. |
Протяжність печери | 267000 метрів |
Площа | 240000 м² |
Об'єм | 495000 м³ |
Глибина | 60-80 метрів |
Облаштованість печери | в складі групи |
Рік відкриття | 1966 |
Відстань від найближчого населеного пункту | на території села |