Нобель
Показати зміст
Місце, яке сміливо можна назвати перлиною Поліського краю. Локація здатна вразити кожного пейзажами, багатою природою, можливістю організації прекрасного дозвілля, в тому числі наметового містечка. До Нобеля з'їжджаються туристи з різних куточків України, а також любителі рибалки. Чиста вода та піщані береги приваблюють всіх поціновувачів пляжного відпочинку. Багато туристів і, зокрема місцеві жителі, називають район, у якому розташоване озеро, справжньою Амазонкою. Околиці локації характеризуються тишею, відсутністю великої кількості людей, транспорту.
Опис озера Нобель
Перша письмова згадка про цей об'єкт відзначається в Іпатіївському літописі (одні з найдавніших російських літописних джерел) і датується 1158 роком. Слід сказати, що водоймище знаходиться в селі з давньою і дуже багатою історією. У 1520 року тут було написано нобелівське «Четвероевангелие». Ймовірно, цей факт дозволяє назвати озеро Нобель місцем сили. Слід зазначити, що етнографи та фольклористи приїжджають сюди з метою запису народних пісень та старовинних обрядів.
На рубежі 16-17 століть населений пункт виявився повністю зруйнований татарськими загарбниками, а згодом занепав. Говорячи про сьогоднішній день, то населення села ледь сягає 300 людей. На його території є діюча школа, будинок культури, бібліотека, медичний пункт та вся необхідна для нормального життя інфраструктура. Слід сказати, що сільській раді Нобеля підпорядковується, зокрема, кілька невеликих прибережних хуторів, таких як Дідівка, Котир, а також хутір Млин (що розташований трохи далі в лісі).
За часів правління Великого князівства Литовського на місці Нобеля знаходилося повноцінне місто, яке тривалий час було центром торгівлі та культури. Особливістю локації завжди вважалося її розташування - на косі, серед озера, а також неймовірне природне багатство. У певному сенсі місцевість багато в чому нагадувала на той час князівську столицю Литви, місто Тракай, завдяки чому до неї була прикута увага владних панів із сусідніх держав.
Водойма з півночі на південь розділена на дві невеликі частини мальовничим півостровом, на якому розташований однойменний населений пункт Нобель. Озеро, його більша частина, має витягнуту форму, менша – овальну форму. Впадина характеризується неправильними серцеподібними контурами. Серед озера є кілька мініатюрних островів. Місцевість переважно вільна від житлових забудов та промислових об'єктів, завдяки чому довкола тиша.
Відео з озера Нобель
Характеристика озера Нобель
Довжина озера сягає 3200 метрів, ширина трохи більше 2500 метрів. Загальна площа водної поверхні сягає 600 га. В окремих місцях глибина водоймища перевищує 17 метрів, а середня глибина – 7 метрів. Вода прісна, відносно чиста з прозорістю близько 2 метрів. На озері дно та берегова лінія мають піщане походження. Підживлення відбувається за рахунок річки Прип'ять, що впадає у східну частину водоймища. У зимову пору року за мінусових температур Нобель практично повністю замерзає. Локація є місцем, куди на гніздування прилітають дикі качки, гуси та інші пернаті мешканці. Звичними мешканцями водойми вважають карась, окунь, сом і рак.
Цікаві факти
Здавна озеро служило своєрідним щитом для населеного пункту Нобель, причому годувало його мешканців рибою і раками. В даний час воно є улюбленим місцем поціновувачів риболовлі. Село, в якому знаходиться водоймище, славиться своєю багатою історією та віковими традиціями. Цікаво, що з 2003 року, з ініціативи письменника Григорія Штоня, у селі щороку проводиться всеукраїнський фестиваль гумору «Лауреат Нобелівської премії», символом якого є чудовий великий сом. Важливо додати, що локація належить до національного природного парку «Прип'ять-Стохід».
Інфраструктура та чим зайнятися?
Озеро порадує всіх шанувальників риболовлі. До нього краще приїжджати з необхідними снастями. За необхідності їх можна орендувати на місці. Поруч із Нобелем, у лісах можна побачити і не менш мальовничі озера, у тому числі Ніговицьке, Омит та Засвітське. Вони відрізняються своїми дюнами та гліцериновими водами. Крім цього на островах і в лісовій смузі прибережної лінії в сезон легко знайти білі гриби, ожину, суницю та чорницю. Багато хто воліє сюди приїжджати з метою організації наметового табору, душевного та спокійного відпочинку.
Підкріпитися неподалік озера можна або в одному з місцевих комплексів, готелів або придорожніх кафе. Хороші ресторани знаходяться в півгодини їзди на автомобілі. Серед найцікавіших варіантів слід зазначити «Park Café», що у Рівному, з баром, де вам запропонують піцу, всілякі супи, страви української та східноєвропейської кухні. Відмінним рішенням виявиться відвідування ресторану «Бендер», в якому можна замовити сніданок, обід та вечерю та підкріпитись за дуже демократичними цінами. На окрему увагу заслуговує комплекс «Колиба», здатний здивувати не тільки пропонованими стравами, а й домашньою атмосферою, а також якісним обслуговуванням.
З найцікавіших варіантів нічлігу варто виділити «Рибацький хутір» у населеному пункті Котира. Комплекс знаходиться практично на березі озера, має досить доглянуту територію з дитячими майданчиками та гойдалками. Він працює протягом цілого року. Іншим не менш вартим варіантом є комплекс «ТОВ Фіш і Чиж» з великими дерев'яними котеджами із зрубу, балконами з видом на озеро, ліс, необхідними меблями, всіма зручностями, кухнею. Варіант відмінно підходить для тих, кому потрібна тиша, спокій, можливість відпочити у комфортній атмосфері.
Розташування
Озеро знаходиться в Заріченському районі Рівненської області, в однойменному селі, всього 35 кілометрів від районного центру Заріччя, за 90 кілометрів від «Варшавської» траси, практично на білоруському кордоні (за 12 кілометрів від неї). Фактично воно розташоване у заплаві річки Прип'яті (Дніпровського басейну). Дістатися можна або автомобілем (доведеться подолати відстань близько 400 кілометрів, GPS координати 51.868056°, 25.761667°), або за допомогою залізничного сполучення, у тому числі поїздів напрямку Київ-Берлін. Якщо прямувати зі Львова, то краще вибрати рейсові автобуси, що рухаються через Луцьк та Зарічне.
Координати місця | 51°52′05″ пн.ш. 25°45′42″ сх.д. |
Площа | 600 га |
Максимальна глибина | 17 метрів |
Середня глибина | 7 метрів |
Середньорічна температура води | невідомо |
Види риб | щука, окунь, судак, сом, в'язь, мінь, сазан, лящ, плітка, густера, краснопірка, йорж, карась, голавль, лин |
Під'їхати автомобілем | можливо |
Загруженість | слабка |
Додаткові розваги | купання, риболовля |
Кафе/магазини/ресторани | є |
Вартість відвідування | безкоштовно |